Jak chronić się przed atakami hakerów?

Coraz częściej możemy usłyszeć informacje o próbach ataków hakerów na klientów banków internetowych. Hakerzy nie celują więc w samą bankowość internetową i w banki jako instytucje- celują w pojedynczych klientów. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z bankowego konta internetowego.

Na co w szczególności warto zwrócić uwagę i jak chronić się przed atakami hakerów?

Częstą praktyką hakerów jest wysyłanie fałszywych maili, które rzekomo pochodzą z naszego banku. W ich treści zostajemy poinformowani o tym, że nasze konto internetowe zostało zablokowane i aby je odblokować musimy wejść na daną stronę i tam wpisać swoje dane do logowania. W taki sposób hakerzy uzyskują nasze dane, a posiadając je mogą bez przeszkód zalogować się do naszego konta. Na takie informacje mailowe trzeba więc uważać i mieć świadomość tego, że banki nigdy nie wysyłają tego typu powiadomień.

Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, na jakiej stronie logujemy się do bankowości internetowej

Popularną praktyką hakerów jest dokładne podrabianie stron banków i umieszczanie ich pod adresami domen bardzo zbliżonych do prawdziwych, ale na przykład różniących się literówką w środku. To także sposób na wyłudzenie danych, gdyż logując się na niewłaściwej stronie pozostawiamy tam swoje dane, które potem mogą zostać użyte przez kogoś innego.

Bardzo dużo mówi się także o bezpieczeństwie hasła bankowego

Głównie z tego względu, że ludzie mają tendencję do upraszczania haseł i używania naprawdę trywialnych kombinacji, które łatwo jest odgadnąć nawet osobie obcej. Mocne hasło powinno być długie, ale też posiadać w sobie znaki specjalne, a także rozróżnienie na duże i małe litery. Ważne też, aby zawsze używać różnych haseł do różnych serwisów internetowych. Zapisanego na kartce hasła do banku lub też pinu do karty nie powinniśmy nosić razem z samą kartą w portfelu.

Podsumowując – czasem wystarczy odrobina ostrożności, aby móc do woli korzystać z bankowości internetowej. Nie ufajmy więc podejrzanym mailom, logując się do banku zawsze sprawdźmy stronę, na której wpisujemy dane i sprawdźmy, czy połączenie jest szyfrowane- to dodatkowo gwarantuje bezpieczeństwo wszelkich przesyłanych informacji. Ostrożność warto zachować także przy wykonywaniu przelewów tak, aby zawsze mieć pewność, że środki przez nas wysyłane idą na ten numer rachunku, na który powinny iść. Dodatkowo mocne i unikatowe hasło odpowiednio zabezpieczy dostęp do naszego konta. Przestrzegając tych zasad, bankowość internetowa może być dla nas w pełni bezpieczna.

Leave a Reply