Deklaracja podatkowa drogą elektroniczną

A A A
Dodany 17.02.2010

Elektroniczne deklaracje stają się coraz bardziej popularnym sposobem rozliczeń z fiskusem. Do urzędów skarbowych wpłynęło już 14 tys PIT-ów w takiej formie. Szacunkowo liczba ma się zwiększyć na przełomie marca i kwietnia.

W kwietniu 2009 r Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która zakładała możliwość składania e-deklaracji bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zeszłoroczne zmiany pozwalają na zwolnienie z opłaty skarbowej, którą do tej pory podatnik musiał uiszczać.

Mała popularność tego systemu , spowodowana była koniecznością zakupu podpisu kwalifikowanego. W tym roku, odbywa się generalny sprawdzian zeszłorocznej noweli- jak widać prognozy są pomyślne.

Rzeczniczka resortu finansów Magdalena Kobos ogłosiła, że dane dotyczące liczby napłyniętych PIT-ów pochodzą z wtorku rano, a deklaracje podatkowe wciąż nadchodzą. Dodała także, że największego przypływu elektronicznego rozliczenia z fiskusem należy się spodziewać pod koniec marca, kiedy to wszyscy pracownicy otrzymają od pracodawców informację PIT-11. Pracodawcy mają czas na przesłanie dokumentów do końca lutego.

W tegorocznym rozliczeniu po raz pierwszy podatnicy stosują wie stawki podatku: 18 proc. i 32 proc., które zaczęły obowiązywać w ubiegłym roku, przypomniała rzeczniczka Ministra finansów. Podatek w wysokości 18 proc. (potrącony o tzn. kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł) zapłacimy od dochodów, które nie przekroczyły 85 528 tys. zł. Kiedy dochody przekroczyły tą kwotę to podatek wyniesie 14 tys. 839,02 zł plus 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 tys. zł.

Zakres przysługującym podatnikom ulg, nie zmienia się. Tak jak w zeszłym roku, można sobie odpisać od podatku wydatki na utrzymanie dzieci, internet, oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, rehabilitację czy darowizny. Termin złożenia deklaracji podatkowej oraz czas zapłacenia podatku upływa z końcem kwietnia.

 


Źródło: msp.money.pl

KojotyBiznesu.pl Autor:

Dominik Marowski
Redaktor
KojotyBiznesu.pl
Aktualna ocena: 0

Wasze komentarze (0)

Ta aktualność nie została jeszcze skomentowana.

Firma
Money.pl - Kliknij po więcej
Wspierane przez Money.pl