Jak sprzedawać za granicę

Dzięki otwartym granicom prowadzenie firmy i oferowanie swoich usług poza jej granice jest łatwiejsze, ale jednocześnie występują też problemy w postaci dużo większej konkurencji. Dlatego tutaj pojawia się pytanie jak sprzedawać za granicę?

Znalezienie kontrahentów rzecz niełatwa

Znalezienie kontrahentów nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z możliwości jakie daje SEO. Ale tutaj pojawia się problem z określeniu samej grupy docelowej. Nie można prowadzić zbyt szerokiej sprzedaży, chyba że dysponuje się bardzo dużym kapitałem początkowym. Ciekawą opcją jest dropshipping, ale i on może nastręczać problemów niezależnie czy to właśnie wy będziecie działać jako sama hurtownia czy z takiej formy współpracy skorzystać. A więc na samym początku konieczne jest wybranie formy sprzedaży. Jeżeli ma mieć formę internetową to niezbędne jest założenie strony internetowe, ale i samo określenie jaka forma rozliczeń wchodzi w grę. Trzeba też znaleźć dostawce. A i to zadanie nie jest łatwe. Teoretycznie najtańszych dostawców można znaleźć w Chinach, przy czym trzeba liczyć się z koniecznością opłacania cła, taka opcja jest bardziej opłacalna jeżeli prowadzi się dużą sprzedaż.

Cross-border ma znaczenie

Zawsze trzeba pamiętać, że znajomość przepisów dotyczących sprzedaży, formy opodatkowania i prowadzenia reklamacji jest bardzo ważna. Dlatego też konieczna jest znajomość wszystkich tych zagadnień. O ile w UE przepisy zasadniczo są dosyć podobne, to jednak w krajach poza Unią Europejską zorganizowanie wszystkiego wydaje się być bardziej skomplikowane. Warto pamiętać o zaplanowaniu logistyki. Sama sprzedać np. online to jedno, ale wysyłka i ewentualny zwrot towarów jest trudny. Jeżeli będziecie korzystać z tamtejszych firm kurierskich to stawki rynkowe są oczywiście wyższe. Z kolei decydując się na transport w formie zaopatrzenia trzeba wiedzieć, że na niektóre produkty jest wyższe cło, które trzeba opłacić. Już sama logistyka jest skomplikowana, podobnie jak dotarcie do grona potencjalnych klientów. Tutaj poza pomysłem bardzo przydatna jest pomoc biura rachunkowego, które przedstawi dla was najkorzystniejszą formę działalności, ale i rozliczeń, tym bardziej, że zawsze możecie skorzystać z programów dofinansowanych z UE na założenie firmy także o profilu międzynarodowym.